Мовою малюнку

Ісоль створює книги-картинки з точки зору дитини. Її малюнки вирують енергією та емоціями. Хоч і обмеживши власну палітру, та завдяки повсякчас новітнім художнім рішенням вона зміщує звичні перспективи і розширює можливості ілюстрації – головного посередника книги-картинки. Від початку дивлячись на світ ясним дитячим поглядом, Ісоль розв’язує питання, що постають перед читачами, з потужною мистецькою експресією, і, водночас, не пропонує однозначних відповідей. З незмінно звільнювальним гумором та легкістю вона також зображає і темні боки життя».
З присуду журі меморіальної премії Астрід Ліндґрен 2013 року.

Як написати дитячу художню книгу про цифри? Не енциклопедію чи довідник. Не про корені, рівняння чи формули – тільки про одинадцять цифр, від 0 до 10. Та й, коли написати, хто її читатиме? І, тим більше, хто дасть за неї одну з найповажніших премій з дитячої літератури?

Ісоль, Нумералія, меморіальна премія Астрід Ліндґрен, Isol, Numeralia, ALMA, Astrid Lindgren Memorial Award

¡Ти вільний!

Звичайно, аргентинська художниця Ісоль отримала меморіальну нагороду Астрід Ліндґрен 2013 не лише за «Нумералію» (назву Numeralia має і оригінальне видання іспанською, і переклади), а за весь доробок. Одначе враженнями саме від цієї книги хочемо поділитися з вами.

«Нумералія» – одна з тих дитячих книг, гортаючи яку хтось таки неодмінно зауважить: «Тю, я теж таке можу написати/намалювати!». А й справді, вигадати «Цифра 4 – це стільчик, який висить догори дригом» і зобразити кілька незграбних кривуль, навіть не дотримуючись контурів, не має бути складно. Не має бути, проте є вельми непросто.

Ісоль, Нумералія, меморіальна премія Астрід Ліндґрен, Isol, Numeralia, ALMA, Astrid Lindgren Memorial Award

Оригінальна обкладинка “Нумералії”

«Маленький віршик про цифри», який написав аргентинський поет Хорхе Лухáн, до слова, цьогорічний номінант на премію Ліндґрен, і намалювала Ісоль, демонструє особливий погляд на світ, який мають обидва митці, що вже давно співтворять. Головне, що до неабиякої фантазії вони змогли підлаштувати художні засоби.

Ісоль справді бачить світ очима дитини, яка навчилася художнім технікам. Дитини допитливої і спостережливої, яка все, що дізнається, не відкладає у скарбничку теоретичної мудрості, а негайно застосовує на практиці до того, що бачить довкруж. Двійка – це не просто абстрактна двійка, а щонайменше качечка. Місяць і гілка, якщо придивитися, – справжня трійка.

Ісоль, Нумералія, меморіальна премія Астрід Ліндґрен, Isol, Numeralia, ALMA, Astrid Lindgren Memorial Award

На ілюстрації до трійки трійок щонайменше три

У світі, який можемо побачити і ми завдяки Ісоль, не все однозначно чи зрозуміло з першого погляду, натомість неодмінно має кілька вимірів. Один із трьох мушкетерів справді вусатий чи то бабка сіла під носом у його відображення у ставку?

Ісоль, Нумералія, меморіальна премія Астрід Ліндґрен, Isol, Numeralia, ALMA, Astrid Lindgren Memorial Award

Ілюстрація до цифри 6 – скільки насправді було мушкетерів?

Ісоль не малює натуралістично, тим не менше її кольори природніші, ніж на ілюстраціях, чи іграшках, чи мільйоні інших зображень, які напосідають на сучасну дитину щодня.

Анімовану «Нумералію», щоправда, першотвір іспанською, можна переглянути ось тут. Особиста сторінка художниці також анімована і також переважно іспанською, але Ісоль настільки чудово володіє мовою малюнку, що, аби зрозуміти, не конче знати мову слів.

«Букмоль» ставить «Нумералії» Ісоль і Лухана 4 молі і дуже сподівається, що колись ця книга вийде і українською.

Isol & Jorge Luján Numeralia. – Lilla Pirat Förlaget, 2013. – 25 p. – ISBN 978-91-87027-55-0

Ліза Гречанюк
Ліза Гречанюк
авторка, редакторка сайту Букмоль