Книга про те, що усі ми різні, але повинні об’єднатися заради миру і злагоди.
Про читання / Рецензія
2 Березня 2014
4178
«Ноїв ковчег»: єднання заради розмаїття
Ліза Гречанюк
авторка, редакторка сайту Букмоль

Ноїв ковчег, Свен Нордквіст, Альтшулер, єднання, толерантність, що читати дітям, данські книжки для дітей, казки, біблійні сюжети у дитячій літературі, книжки про мир, що читати дітям

Хай як назвати «Ноїв ковчег», переспівом Біблійного міфу, метафорою сучасного мультикультурного суспільства, але перш за все: це – чудова нова книга Свена Нордквіста та Саллі Альтшулера.

Іншому, крім Петсона, Нордквістовому дідусеві Ною геть непросто дати раду ковчегові. Коли на одному судні опиняються всі ймовірні види тварин та ще й парами – хижаки та їхні жертви, швидкі та повільні, денні та нічні, тепло- та холоднокровні, – вгодити такій різношерстій громаді вкрай складно. Тим паче, що жодне не має наміру змінювати усталені звички, тож дятел і надалі шукатиме жучків як не у стовбурах, то у димарі. Тим паче, що Ноєві не дає спокою завжди невдоволений буркотливий носоріг із комплексом меншовартості, якому повсякчас ввижається, що своїми габаритами і рогом він дратує всіх довкруж.

Ані данський письменник Саллі Альтшулер, який розповів «Ноїв ковчег» словами, ні Свен Нордквіст, який розказав історію мовою малюнку, не мають на меті дослівно переповісти Біблійну легенду. Натомість – зазирнути всередину ковчегу, показавши його пасажирів суб’єктами, а не німим і безликим вантажем. Отже, «посваривши» тварин у своїй книзі, на відміну від оповідки у Книзі Буття, автори мусять також шукати шляху, як їх «помирити».

Ноїв ковчег, Свен Нордквіст, Альтшулер, єднання, толерантність, що читати дітям, данські книжки для дітей, казки, біблійні сюжети у дитячій літературі, книжки про мир, що читати дітям

Нордквіст й Альтшулер припускають, що могло би відбуватися всередині ковчега

Компроміс виринає сам собою, коли носоріг, на диво для себе самого, рятує ковчег – затикає рогом діру, випадково пробиту дятлом, крізь яку загрозливо струмує вода. Решта звірів відтоді ставляться до нього з вдячністю і приязню, та й сам носоріг нарешті радіє змозі бути корисним і шанованим. У такий спосіб Нордквіст і Альтшулер кажуть: принаймні у теорії, мир і порозуміння у розмаїтому суспільстві, затиснутому в обмежений простір, цілком можливі, за умови, що всі прямують до спільної мети. Порятунку і виживання у випадку пасажирів Ноєвого ковчега.

Ноїв ковчег, Свен Нордквіст, Альтшулер, єднання, толерантність, що читати дітям, данські книжки для дітей, казки, біблійні сюжети у дитячій літературі, книжки про мир, що читати дітям

Як носоріг порятував ковчег

Як завжди у Нордквіста, та й інших майстрів-ілюстраторів, якщо читати винятково текст, не втнеш і половину історії – малюнки не лише її відбивають і доповнюють, а й привносять чимало нових смислів. Ной, приміром, виглядає цілком архаїчно та суголосно з Біблійним текстом, натомість пінгвін у туристичному капелюсі та з люлькою і кліпбордом у лапах, який робить перепис пасажирів, осучаснює історію і зменшує градус серйозності не перетворюючи всієї оповідки на фарс.

Небанальна книга про банальність – ось чим іще є «Ноїв ковчег» Нордквіста й Альтшулера. Ми – різні. Якби всі були безрогі, ніхто не міг би заткнути діру і спинити велику воду. Якби ніхто не мав крил і змоги попрохати у Бога доброї погоди, злива могла б не вщухнути і по досі. Якби ці комахи, ссавці та плазуни почали перегризати одне одному горлянки, замість об’єднатися, Ноїв ковчег міг би піти під воду разом із рештою світу.

Ставимо 5 молей книзі, яка на часі не лише сьогодні, а й у майбутньому

Свен Нурдквист, Салли Альтшулер «Ноев ковчег». Пер. с даткого Марии Людковской. – М.: Издательство Clever, 2013.

five данська література книжки-картинки література про мир релігія Свен Нордквіст скандинавська література толерантність шведська література що читати дітям