Про міста: путівники для дітей та підлітків

Miroslav Sasek, мирослав шашек, дитячий путівник, подорожувати з дітьми, книжки про міста європи, дитяча література, рецензія, про рим, чеські ілюстратори

Навіщо існують путівники, здається, знають усі. Зазвичай їх використовують для того, аби швиденько знайти найближчий музей чи кав’ярню, парк або вокзал. До них звертаються по допомогу опинившись у чужому місті, й нещадно експлуатують прокладаючи маршрути від однієї визначної пам’ятки до іншої. Читаються путівники спорадично, забуваються — швидко, а побачити їх на книжкових поличках домашніх бібліотек — велика рідкість. Як правило, путівники пишуться для дорослих. Мовляв, діти самостійно не подорожують, тому й інформацію про міста нехай дізнаються від батьків та екскурсоводів. Однак, у кожного правила є винятки, про які сьогодні спробуємо трохи розповісти. 

«This is…»: дитячі путівники Мирослава Шашека

Одним із перших порушників «путівникових правил» став чеський художник Мирослав Шашек. Ще на початку 60-х років минулого століття він створив серію дитячих книжок-путівників  “This is…”,  присвячену різним «популярним» містам та країнам світу (This is Paris, This is London, This is San-Fransico, This is Greece та інші). Протягом десятків років чарівні ілюстрації в поєднанні з дотепною та цікавою інформацією знайомлять дітей з історією, мистецтвом, архітектурою, музикою, і традиціями у різних куточках світу. Особливістю усіх книжок Мирослава Шашека є відчуття присутності автора — іронічного й уважного чоловіка, який не просто розповідає про Біг-Бен, хмарочоси, Ейфелеву вежу і Букінгемський палац, але й дозволяє відчути атмосферу того, чи іншого місця. Сухі й звичні для «дорослих» путівників факти автор доповнив власними спостереженнями за чергами на автобуси, кумедними продавцями та офіціантами, полісменами, котами і дивними дамами. Попри те, що детально зафіксований чеським художником світ давно змінився, менш цікавими путівники  “This is…” не стали. Більш того, тепер кожна книжка — це своєрідна машина часу, яка може перенести подорожуючого у недалеке минуле, а чи може бути краще доповнення звичайної подорожі, ніж подорож у часі?

Звісно, що українські читачі про невеличкий переворот у світі путівників, здійснений Мирославом Шашеком, дізналися не одразу. У нас і досі немає жодної з цих книжок у перекладі українською. Тож, аби познайомитися з яскравим світом 60-х рр., діти можуть прочитати про кілька міст польською («Dwie Siostry»),  російською («Карьера Пресс»), або ж прочитати усю серію в оригіналі, тобто англійською.

Мій маленький Київ

Мій маленький Київ, Laurus, путівник дітям, Київ, дитяча література про київ, Анастасія Денисенко, Олена Старанчук і Олег Грищенко

Маленька революція українських путівників для дітей відбулася лише цього року. Путівник «Мій маленький Київ»  — це  перша книжка з серії дитячих путівників по містах України «Моє маленьке місто», яку вирішили створити у видавництві «Laurus» (автор тексту й ідеї — Анастасія Денисенко, а намалювали путівник художники Олена Старанчук та Олег Грищенко).

Яскравий і стильний «Мій маленький Київ» істотно відрізняється від попередників. Перш за все, путівник не прагне охопити весь Київ і пропонує дітям прогулятися відносно коротеньким маршрутом — від Золотих воріт до Андріївського узвозу. Таке звуження простору дозволило авторам не просто зосередитися на деталях (як візуальних, так і вербальних), але й зробити маршрут привабливим і доступним для дітей. Якщо звичні нам путівники нагадують здебільшого енциклопедії й анатомії міста, то «Мій маленький Київ» —  схожий на мапу скарбів. Автори доклали зусиль, аби гортаючи сторінки книжки, діти не тільки не знуджувалися від банальної інформації, але й мали бажання вирушити у справжню пригоду й дослідити місто: відшукати намальовані у путівнику оздоблення будинків на вулиці Ярославів Вал, знайти візерунки у Софійському соборі, порахувати найвідоміші київські гори, подивитися на одну з найстаріших київських лип і завітати у гості до Булгакова.

Мій маленький Київ, Laurus, путівник дітям, Київ, дитяча література про київ, Анастасія Денисенко, Олена Старанчук і Олег Грищенко Як і більшість путівників, «Мій маленький Київ» намагається показати Київ крізь призму історії. Але історія тут — це не просто факти складні для запам’ятовування. Загадки, лабіринти, розмальовки й інші розваги допоможуть дитині легко й непомітно засвоїти інформацію, а незвичні ілюстрації і постійний діалог з читачем покликані активувати уяву — головний пізнавальний інструмент дошкільнят та дітей молодшого шкільного віку (саме на таких читачів розраховано книжку). Дуже швидко Київ перетворюється для дитини на цікавий і фантастичний простір, у якому кожен будинок, кожна вулиця, пам’ятник, маскарон і пейзаж — особливі.
Без сумнівів, для дітей путівник «Мій маленький Київ» — це чудова нагода познайомитися з Києвом.

Інший Київ: альтернативний путівник

інший київ, путівник, київ для підлітків, підліткова література, книжа про київ

«Інший Київ» путівник також не зовсім звичайний. У далекому 2012 році цю невеличку книжечку створили київські митці, журналісти та історики для того, аби кожен зміг відкрити для себе альтернативний Київ. І, хоча створювали вони її зовсім не для підлітків, саме їм я б порадила її прочитати — кому ж як не підліткам, потрібен альтернативний путівник?
Чорно-білі малюночки, замість стандартних фотографій, захопливі мандрівки, замість схематичних маршрутів, суб’єктивні поради, замість шаблонного переліку музеїв та історичних пам’яток – путівник «Інший Київ» до останньої літери альтернативний і для тих, хто за жодних умов не захоче тримати у руках «якісь дитячі» книжки на кшталт «Мого маленького Києва», він стане просто знахідкою.
Окрім «нетрадиційних» історичних фактів та географії, тут чимало дотепних історій, «вуличних» легенд і справжньої київської міфології. Читачі путівника «Інший Київ» зможуть зазирнути у саме серце міста, побачити привиди минулого на стінах будинків, «прогулятись» радянським Хрещатиком і довідатись, чому всі весільні маршрути такі схожі. Гортаючи сторінки путівника читач не лише довідається, як пройти до філармонії та музею, але й дізнається де спокійно насолодитись красивим краєвидом, зустріти романтичний світанок і здійснити ідеальну прогулянку на ровері.
Як і «Мій маленький Київ», путівник «Інший Київ» — це книжка, яку просто необхідно доповнювати, збагачувати власними історіями, легендами та маршрутами. Альтернативний путівник навряд чи допоможе тим, хто потрапляє до Києва вперше. Натомість він змістить акценти і покаже Іншу столицю, відкриє фантастичні таємниці відомих вам вулиць та будівель і гарантовано стане початком захопливих подорожей і пригод.

Міра Київська
Міра Київська

авторка, редакторка сайту Букмоль