Якщо хтось – диктатор, він уже точно диктатор. Та, як звичайно у книжках Ульфа Старка, у книжці-картинці «Диктатор», намальованій Л. Бондестам, усе непросто.
Про читання / Рецензія
20 Липня 2017
2698
“Диктатор” Ульфа Старка та Лінди Бондестам
Ліза Гречанюк
авторка, редакторка сайту Букмоль

диктатор, Ульф Старк, ворог, війна, Diktatorn, Ulf Stark, Linda Bondestam, шведська література, книжка-картинка, вередливі діти, виховання, смішні книжки

Якщо хтось – диктатор, він уже точно диктатор.

Він віддає накази, пильно стежить за своїм народом, часом поблажливо махає перехожим, часом влаштовує війни, і всі неодмінно мусять коритися, бо він – диктатор. Він хоче слухати найдовші та найкращі історії, які розповідають, авжеж, про нього самого. Його підпис складається лише з однієї літери – «Я», і довкола неї ж обертається весь світ.

Та, як звичайно у книжках Ульфа Старка, у книжці-картинці «Диктатор», яку намалювала Лінда Бондестам, усе непросто. Безіменний диктатор Старка, який, як і чимало маленьких дітей, вважає, що довкола них обертається світ, коли не Всесвіт, не такий незламний, як може видатися спершу. Здається, що так само, як свої диктаторські вуса на мотузочці, він може зняти і таку ж маску – тоді ми побачимо нашого тирана мрійливим, заплаканим, закоханим.

Безіменний диктатор Старка, який, як і чимало маленьких дітей, вважає, що довкола них обертається світ, коли не Всесвіт, не такий незламний, як може видатися спершу.

З’ясується, що, крім себе, диктатор також любить хот-доги (не дуже гарячі), і пити какао з трубочкою, і печиво «Марія», і насправді цілком є людиною. Хоча у «Диктаторі» Старка й Бондестам політичний підтекст доволі слабкий і вторинний, переважно на візуальному рівні, читаючи цю книжку ми не могли не згадати «Ворога» Давида Калі та Сержа Блока, яка виразно і потужно промовляє схожу думку: твій ворог – теж людина.

Грайливі ілюстрації і колажі Лінди Бондестам додають історії наївності та легкої абсурдності, які цілком пасують до несумісності диктаторової пишноти й того, що він усе-таки має ходити до садочку і вкладатися спати. Чимало словесного та візуального гумору, гадаємо, неодмінно припадуть до смаку диктаторам колишнім і теперішнім та їхнім батькам, а когось, можливо, спонукають замислитися.


Ulf Stark, Linda Bondestam “Diktatorn”, Söderströms, 2010.

книжки про війну книжки-картинки література про мир Ульф Старк що читати дітям