“Монстри посварилися”: книжка-картинка про справжню дружбу

Monsterbråk, Монстри посварилися, Skrímslaerjur, Monsterbråk, Áslaug Jónsdóttir, Kalle Güettler, Rakel Helmsdal

Книжкові монстри здатні аж ніяк не тільки лякати своїх читачів, але й допомогти їм розібратися у власних почуттях і показати, що люди – геть як монстри. Великий і Малий монстри – саме такі герої книжки-картинки «Монстри посварилися» фарерської авторки Ракель Хельмсдал (Rakel Helmsdal), шведського автора Калле Гюеттлера (Kalle Güettler) та ісландської художниці Áslaug Jónsdóttir. Малому читачеві легко асоціювати себе з одним із персонажів, особливо Малим монстром, попри їхню «нордичність», зубастість і волохатість. Однією з причин є те, що автори приділяють увагу не так сюжету, як цілком людськими переживанням персонажів, які читач напевно відчував бодай раз у житті.

Історія починається з того, що Малому та Великому монстрам нудно: малювати не хочеться, риболовля набридла, тож вони вирішують пограти у класи. Сварка і традиційний обмін «компліментами» починається з того, що Малий монстр сміється з другової незграбності. Щодалі монстри перекидаються словесними обрáзами, то далі збільшуються і наближаються до читача на ілюстраціях, нагнітаючи напругу.

Аж тут – кульмінація: Малий монстр, у якого геть вичерпався запас дошкульностей, зацідив Великому просто кулаком в око. Великий монстр скрикнувши тікає, а Малий знову зменшується майже на очах – йому стає соромно, самотньо і страшно. Та страшно не за себе, а за друга: Малий монстр, наділений неабиякою фантазією, тепер підсиленою почуттям провини, (як часом чимало читачів історії!) уявляє найстрашніші речі, які через нього неодмінно трапляться з Великим. Адже через травму, Великий монстр може потрапити до лікарні, осліпнути чи й померти – гадає Малий монстр. Через усі переживання йому самому цілісіньку ніч болить живіт і сняться жахи.

Та вгадайте, кого Малий монстр зустрічає наступного ранку? Великого монстра з синцем навколо ока, та живого і навіть доволі щасливого. Сварку забуто, мир відновлено, а бути друзями двоє монстрів і не припиняли – так буде і надалі, хай як сильно вони полаються наступного разу. На це натякає фінал книжки, лишаючи читача втішеним і впевненим у тому, що він має право помилятися, пробачати і бути пробаченим.

Kalle Güettler; Rakel Helmsdal; Áslaug Jónsdóttir «Monsterbråk», Kabusa Böcker, 2013

Ліза Гречанюк
Ліза Гречанюк
авторка, редакторка сайту Букмоль