Книжкові монстри здатні аж ніяк не тільки лякати своїх читачів, але й допомогти їм розібратися у власних почуттях, як у книжці-картинці "Монстри посварилися".
Про читання / Дражнилка
22 Серпня 2015
2735
“Монстри посварилися”: книжка-картинка про справжню дружбу
Ліза Гречанюк
авторка, редакторка сайту Букмоль

Monsterbråk, Монстри посварилися, Skrímslaerjur, Monsterbråk, Áslaug Jónsdóttir, Kalle Güettler, Rakel Helmsdal

Книжкові монстри здатні аж ніяк не тільки лякати своїх читачів, але й допомогти їм розібратися у власних почуттях і показати, що люди – геть як монстри. Великий і Малий монстри – саме такі герої книжки-картинки «Монстри посварилися» фарерської авторки Ракель Хельмсдал (Rakel Helmsdal), шведського автора Калле Гюеттлера (Kalle Güettler) та ісландської художниці Áslaug Jónsdóttir. Малому читачеві легко асоціювати себе з одним із персонажів, особливо Малим монстром, попри їхню «нордичність», зубастість і волохатість. Однією з причин є те, що автори приділяють увагу не так сюжету, як цілком людськими переживанням персонажів, які читач напевно відчував бодай раз у житті.

Історія починається з того, що Малому та Великому монстрам нудно: малювати не хочеться, риболовля набридла, тож вони вирішують пограти у класи. Сварка і традиційний обмін «компліментами» починається з того, що Малий монстр сміється з другової незграбності. Щодалі монстри перекидаються словесними обрáзами, то далі збільшуються і наближаються до читача на ілюстраціях, нагнітаючи напругу.

Аж тут – кульмінація: Малий монстр, у якого геть вичерпався запас дошкульностей, зацідив Великому просто кулаком в око. Великий монстр скрикнувши тікає, а Малий знову зменшується майже на очах – йому стає соромно, самотньо і страшно. Та страшно не за себе, а за друга: Малий монстр, наділений неабиякою фантазією, тепер підсиленою почуттям провини, (як часом чимало читачів історії!) уявляє найстрашніші речі, які через нього неодмінно трапляться з Великим. Адже через травму, Великий монстр може потрапити до лікарні, осліпнути чи й померти – гадає Малий монстр. Через усі переживання йому самому цілісіньку ніч болить живіт і сняться жахи.

Та вгадайте, кого Малий монстр зустрічає наступного ранку? Великого монстра з синцем навколо ока, та живого і навіть доволі щасливого. Сварку забуто, мир відновлено, а бути друзями двоє монстрів і не припиняли – так буде і надалі, хай як сильно вони полаються наступного разу. На це натякає фінал книжки, лишаючи читача втішеним і впевненим у тому, що він має право помилятися, пробачати і бути пробаченим.

Kalle Güettler; Rakel Helmsdal; Áslaug Jónsdóttir «Monsterbråk», Kabusa Böcker, 2013

дружба монстри скандинавська література шведська література що читати дітям