Енциклопедії тварин: найкращі з найкращих для наймолодших

енциклопедії тварин, енциклопедія для дітей, енциклопедія для школярів, дитячі книжки про тварин, видавництво основи, червона книжечка, Медаль Кейт Ґріневей, анімаліум, стів дженкінс, книга про тварин, рабарбар, що читати разом з дітьми

Букмоль давно планувала зробити огляд найкращих україномовних енциклопедій тварин, здатних конкурувати з такими гігантами у цій сфері знання, як телебачення (National Geographic, Animal Planet), різноманітні додатки для гаджетів й інтерактивні сайти. Але перед оприлюдненням результатів наших пошуків — коротенька передмова з історією моїх особистих стосунків з енциклопедіями.

Річ у тім, що у дитинстві я терпіти не могла ділитися книжками. На моє велике щастя, молодший брат читати не любив і на мої скарби не зазіхав. Не зазіхав доти, доки у нас вдома не з’явилася велика енциклопедія “Таємниці живої природи” (Росмэн, 1997). Це була наша перша енциклопедія і перша книжка, через яку в нас точилися бої. Саме за нею ми влаштовували домашні вікторини, за нею готувалися до перших доповідей з природознавства, за нею вчилися малювати акул та мурен. І сьогодні, гортаючи її вже потріпані сторінки, перечитуючи дотепні факти та загадки про тварин і рослин, переглядаючи жартівливі карикатурки та ледь втримуючись від виконання цікавезних завдань, я таки розумію чому… Адже, вона, хоч і не є ідеальною дитячою енциклопедією, на той час була однією з найкращих. До чого це я? А до того, що від сучасних енциклопедій, від тих, що з’явилися через 10-19 років після “моєї улюбленої”, я очікувала, як мінімум, цікавого контенту, якісного дизайну й хорошої поліграфії. Але, як виявилося, знайти з-поміж усіх україномовних видань енциклопедію тварин для дошкільнят та дітей молодшого шкільного віку, яка б відповідала таким критеріям, не так вже й легко. Отож не дивуйтеся, що у нашому сьогоднішньому огляді лише дві книжки. 

Стів Дженкінс: КНИГА ПРО ТВАРИН

енциклопедії тварин, енциклопедія для дітей, енциклопедія для школярів, дитячі книжки про тварин, видавництво основи, червона книжечка, Медаль Кейт Ґріневей, анімаліум, стів дженкінс, книга про тварин, рабарбар

Енциклопедія Стіва Дженкінса — це саме те, що потрібно дитині, яка ще вчора гризла картонки Еріка Карла та Юсуке Йонедзу, а сьогодні вирішила поласувати чимось новим, насиченим і не менш смачним. На відміну від багатьох побачених мною енциклопедій, сторінки  “Книги про тварин” не переобтяжені ні текстом, ні візуальним контентом. 

енциклопедії тварин, енциклопедія для дітей, енциклопедія для школярів, дитячі книжки про тварин, видавництво основи, червона книжечка, Медаль Кейт Ґріневей, анімаліум, стів дженкінс, книга про тварин, рабарбар

Перш за все, цікавість викликають ілюстрації, лаконізм яких дозволяє легко впізнавати/вивчати різних тварин, а своєрідна колажна текстурність спонукає уважно розглядати їх міліметр за міліметром. Чергуючи сторінки з різним тлом, зображуючи тварин або їхні частини реалістичного розміру, майстерно використовуючи колір, форму та інші можливості звичайної книжки Стів Дженкінс маніпулює читачем, не дає йому навіть малюсінького шансу знудитися і втратити увагу.

Беззаперечною превагою книжки є також її структура та, власне, сам текст. Енциклопедія містить факти про понад 300 тварин — як звичних нам собак, котів, кроликів, бджіл та комарів, так і екзотичних казуарів, броненосців, качкодзьобів, маргаїв та інших — знайомитися з якими пропонується через зрозумілі дитині поняття, прості таблиці та порівняння. І, що найважливіше, як і годиться автору хорошої дитячої енциклопедії, Дженкінс намагається, головним чином, зацікавити свого читача дивовижним навколишнім світом і його мешканцями, а не втиснути йому якомога більше інформації.

Приємним бонусом є розповідь автора про процес створення колажів наприкінці енциклопедії. Таким чином діти можуть не тільки довідатися купу цікавого про братів наших менших (чи більших?), але й спробувати “намалювати” тих, що зацікавили найбільше.

Стів Дженкінс. Книга про тварин. К.: РАБАРБАР, 2015. — 208 с.

Анна Копилова, Олена Васик: ЧЕРВОНА КНИЖЕЧКА

енциклопедії тварин, енциклопедія для дітей, енциклопедія для школярів, дитячі книжки про тварин, видавництво основи, червона книжечка, Медаль Кейт Ґріневей, анімаліум, стів дженкінс, книга про тварин, рабарбар

Написана Анною Копиловою та намальована Оленою Васик «Червона книжечка» — це скорочена версія «Червоної книги України», завдяки якій діти можуть ознайомитися з переліком рідкісних рослин і тварин України, довідатися, чому ці тварини та рослини опинилися на межі зникнення, а також дізнатися, що потрібно робити або, навпаки, не робити для того, аби врятувати їх та інших представників флори і фауни від такої долі.

Як і в енциклопедії Стіва Дженкінса, особливої уваги у «Червоній книжечці» заслуговують цікавий дизайн та класичні натуралістичні ілюстрації Олени Васик — перше, що помічають і діти, і дорослі. Приємно, що тварини й рослини, яким на теренах України сьогодні місця «не вистачає», на сторінках книжки займають поважні провідні місця: кожній відведено цілу сторінку, кожну супроводжує українська й латинська назва, коротка характеристика та інформація про ареали. При цьому стилістика самих ілюстрацій — чимось схожих із малюнками Кейті Скотт з енциклопедії “Анімаліум”, що увійшла до цьогорічного довгого списку номінантів на Медаль Кейт Ґріневей, — дозволяє дітям легко впізнати зображених тварин та рослин у реальному житті, а біле тло з контурними, майже непомітними малюнками середовища, у якому вони знаходяться,  так і хочеться «заповнити» як не кольоровими олівцями, так уявою.  

енциклопедії тварин, енциклопедія для дітей, енциклопедія для школярів, дитячі книжки про тварин, видавництво основи, червона книжечка, Медаль Кейт Ґріневей, анімаліум, стів дженкінс, книга про тварин, рабарбар

Кілька слів слід сказати і про невеличкий порадник, розміщений наприкінці книжки. Дітям, а разом з ними і дорослим, пропонується не просто дізнатися про те, що тварини та рослини потребують їхнього захисту (очевидно ж, що у сьогоднішньому світі його потребують абсолютно уся жива природа), але й зробити для цього кілька простих кроків, як от економити воду, сортувати й правильно утилізувати сміття, саджати дерева та квіти тощо.

Анна КОПИЛОВА, Олена ВАСИК. Червона книжечка. – Київ: Основи, 2015. – 52 с.

На цьому наш список найкращих україномовних дитячих енциклопедій закінчується. Проте, сподіваємося, що зовсім скоро нам доведеться його продовжити новими якісними виданнями — перекладними та українськими.

Міра Київська
Міра Київська

авторка, редакторка сайту Букмоль