«Абеткова галерея: Абетка сучасних ілюстраторів»

абетка, мистецтво, дітям про мистецтво, ілюстратори, ілюстрації, an abc, alphabet, illustrators, illustrations, Helen Oxenbury, Quentin Blake, Toby Ross, Raymond Brigss, the Dyslexia Institute, дислексія

Навіщо потрібні абетки? Чимало як давніх, так і сучасних абеток, а про деякі з них Букмоль уже писала, мають на меті значно більше, ніж допомогти читачеві запам’ятати літери, бажано (навіщось) у абетковій послідовності. Видання «Абеткова галерея: Абетка сучасних ілюстраторів» не є винятком. Вона знайомить читача не тільки з 26ма літерами, а й стількома ж сучасними британськими ілюстраторами, художніми стилями, а також однією, проте дуже важливою, проблемою дислексії.

Британський Dyslexia Institute (нині Dyslexia Action), який був ініціатором видання і отримувачем десяти відсотків із продажу кожного примірника, запропонував відомим ілюстраторам намалювати дещо, що починається з першої літери їхнього імені чи прізвища. Зрештою, до абетки ввійшли 26 малюнків із коментарями і короткими біографічними довідками, з-поміж яких такі славетні художники як Квентін Блейк (Q), ілюстратор Роальда Дала; Тоні Росс (R), який створив портрети Малого Вовчика та його друзів; Аніта Джерам (А), авторка ніжної «Знаєш, як сильно я тебе люблю?» та інші.

Роздивлятися детальні і мінімалістичні, статичні і майже рухомі, яскраві і пастельні малюнки, вишукувати слова, що починаються з певної літери або розглядати, як зображення утворюють літери, здається, можна нескінченно. У Dyslexia Action наголошують на важливості ролі, яку відіграє візуальна складова у книжках для дітей зі складнощами читання. Ми додали б, що вона є надзвичайно важливою у будь-якій дитячій книжці, надто – у книжках-картинках, що кожен із 26 ілюстраторів дуже по-різному, та однаково переконливо довів/довела у своїх.

«Alphabet Gallery. An ABC of Contemporary Illustrators», devised by Gina Pollinger for the Dyslexia Institute, Mammoth, 1999.

Ліза Гречанюк
Ліза Гречанюк

авторка, редакторка сайту Букмоль