«Ведмедик сердиться» Моні Нільссон і Пера Ґуставссона

злість, книжки про злість, книжки про емоції, дитяча література, шведська дитяча література, книжки-картинки, Моні Нільссон, Цацикі, Kompisen blir arg, Moni Nilsson, Per Gustavsson, En bok för alla

Шведська авторка Моні Нільссон (Берґстрьом) відома багатьма «проблемними» книжками для читачів різного віку: від популярної і нині екранізованої підліткової серії про хлопчика Цацикі, до незвичайних картонок для найменших. «Ведмедик сердиться» – одна з серії книжок-картинок про іграшкового ведмедика на ім’я Друг, проілюстрованої Пером Ґуставссоном, яку видавці рекомендують дітям від 3 до 6 років. Вона цікава тим, центральною у цій буденній «історії іграшок» є насамперед емоція. Чи сердитися – це нормально? Чи сердитися на когось – це погано? Якщо я серджуся – значить, я поганий/а?

З усіх іграшок дівчинка Олівія взяла до садочка лише ведмедика Друга – решта іграшок дуже образилися, що їх залишили вдома, особливо ведмедикова подруга Лялька. Хоча ведмедик тут і ні до чого – Олівія сама його вибрала, він почувається винним і вирішує принести друзям трохи морозива, яке Олівія мала на десерт у садочку.

Та коли ведмедик повертається додому, Лялька геть не звертає на нього уваги і грається, уявіть-но лише, з Лисом! Вони хочуть гратися лише вдвох, сміються і, ймовірно, перешіптуються за ведмедиковою спиною. Ведмедик розлючується, аж спалахує: йому хочеться кусати, бити, розірвати всіх на шматочки! вони всі дурні! вони нічого не розуміють!

Та коли його злість згасає, лишається просто малий стомлений ведмедик, якому сумно і соромно через усе, що він накоїв і хотів був накоїти. Перепросивши одне в одного, ведмедик і Лялька знову стаються друзями, і книжка завершується, як належить, тортом і святкуванням (хіба що Лис лишився невдоволений, але шматок торта з’їв).

«Ведмедик сердиться», імовірно, буде цікавою і дітям, і їхнім батькам: першим покаже, що не лише вони часом «спалахують зсередини», другим – що злість є складною емоцією: до неї часто додаються сум, і сором, і провина, і не розуміння, що відбувається та чому. Так само, як інша книжка-картинка про сильні емоції “Монстри посварилися”, ця історія однієї сердитості, поміж іншим, лишає читача втішеним і впевненим у праві помилятися, пробачати і бути пробаченим.


Moni Nilsson, Per Gustavsson, «Kompisen blir arg», En bok för alla, 2015

Ліза Гречанюк
Ліза Гречанюк
авторка, редакторка сайту Букмоль