Цього року з 27 вересня по 3 жовтня у США проходить тиждень заборонених (спірних, дискусійних) видань. Семиденна програма насичена подіями, що нагадують читачам про свободу вибору книжок.
Про читання / Рецензія
2 Жовтня 2015
2859
Тиждень «заборонених» книжок: святкування свободи читання
Марія Удуд
авторка

banned books week, сексизм, женоненависництво, тиждень заборонених книжок, цензура, заборонені дитячі книжки, моріс сендак

Цього року з 27 вересня по 3 жовтня у США проходить тиждень заборонених (спірних, дискусійних) видань. Семиденна програма насичена подіями, що нагадують читачам про свободу вибору книжок. У цей час громадські бібліотеки, книгарні, школи привертають особливу увагу до проблеми цензури. Вперше такий тиждень був зорганізований у 1982 році у відповідь на збільшення вимог до книжок і їхні тематичні та сюжетні обмеження.

Тиждень заборонених книжок – це заклик до дії, нагадування молодим людям, що у них є свобода вільно читати і вільно обирати книжки для читання
говорить голова національного комітету Тижня Джудіт Платт.

Більшість контроверсійних книжок, сюжет, манера оповіді чи навіть ілюстрації яких засуджують батьки та бібліотекарі, насправді досить повчальні та корисні юним читачам. Вони заохочують дітей неупереджено читати і критично мислити, допомагають виховувати вимогливих читачів і чуйних громадян. Пропоную кілька спірних дитячих (!) книжок, які бодай коли-небудь були заборонені в Америці.

banned books week, сексизм, женоненависництво, тиждень заборонених книжок, цензура, заборонені дитячі книжки, моріс сендак

«Шпигунка Гаррієт», Луїз Фітцх’ю (Harriet The Spy, 1964, Louise Fitzhugh)

Захоплива історія, що описує поневіряння надзвичайно цікавої й інтелігентної дівчини Гаррієт М. Велш з Верхнього Іст-Сайду Манхеттена. Намагаючись розібратися у безглуздості життя, вона шпигує за людьми і записує у своєму таємному записнику все, що вона знає про всіх, навіть про своїх однокласників та найкращих друзів. Якось Гаррієт губить свій записник і він потрапляє до чужих рук. Перш ніж вона знайшла його, її друзі встигли прочитати правдиві, іноді жахливі речі про кожного з них. Гаррієт стає самотньою та відчуває себе вигнанцем.

«Шпигунка Гаррієт» була новаторською книжкою за її неухильно чесне зображення проблем та емоцій дитинства. Однак критики оскаржили це видання, посилаючись на те, що Гаррієт є поганим зразком для наслідування дітей. Наче історія вчить дітей обманювати і проклинати, хоча діти не роблять такого. Деякі критики навіть стверджували, що книжка сприяє популяризації одностатевого стосунків, бо авторка Луїз Фітцхью має жінку-партнерку.

Причина заборони: вчить дітей брехати, шпигувати, говорити за спиною в інших.

Віковий діапазон: 8 – 12 років

banned books week, сексизм, женоненависництво, тиждень заборонених книжок, цензура, заборонені дитячі книжки, моріс сендак

«Ніч у кухні», Моріс Сендак (In The Night Kitchen, 1970, Maurice Sendak)

Книжка розповідає історію про маленького хлопчика на ім’я Міккі, який засинає і уявляє, що він впав до великого кухонного змішувача, наповненого тістом для вранішнього сніданку. Три пекарі продовжують замішувати тісто і готувати його для випічки, не підозрюючи, що всередині є маленький хлопчик. Доброю новиною є те, що Міккі вдається втекти до того, як тісто поставлять у піч, а з настанням світанку повернутися до свого ліжка.

Поганою новиною є те, що книжка потрапляла до списку заборонених книг Американської Бібліотечної Асоціації протягом останніх 25 років. За відсутності політичного підтексту або прихованих повідомлень, книжка оскаржується за ілюстрацію голого Міккі, коли він літає уві сні та майструє з тіста літак. Моріс Сендак розмірковував, що «якщо Міккі буде гратися з пластиліном чи молоком, то для нього важливо бути голим». Почувши це, читачі почали навіть говорити про «фалічний» символ пляшки з молоком, як натяк на мастурбацію. Нагадаю, що книжка Моріса Сендака «Там, де живуть чудовиська» (Where the Wild Things Are, 1970) також неодноразово викликала обурення критиків.   

Попри звинувачення, книжка отримала ряд нагород: 1971 Caldecott Honor Book, Best Illustrated Children’s Books of 1970 (NYT), Children’s Books of 1970 (Library of Congress).

Причина заборони: оголеність.

Віковий діапазон: 4 – 8 років

banned books week, сексизм, женоненависництво, тиждень заборонених книжок, цензура, заборонені дитячі книжки, моріс сендак

«У моєї мами буде дитина!: путівник по вагітності для дітей», Дорі Хіллестад Батлер, Карол Томпсон (My Mom’s Having a Baby!: A Kid’s Month-by-Month Guide to Pregnancy, 2005, Dori Hillestad Butler, Carol Thompson)

Ця пояснювальна книжка написана від імені дівчинки Елізабет, яка знає, що незабаром у неї буде брат або сестра, тому детально цікавиться вагітністю та пологами своєї матері. Елізабет розповідає про розвиток дитини в утробі та стежить за ним місяць за місяцем. «Зараз вересень, але він не народиться раніше травня. Отже, це довгий період чекання». Дівчинка проводить паралелі щодо реальних розмірів немовляти – «таке велике, як мій зуб», «таке велике, як моя стопа», «таке велике, як іграшковий кролик». Автори вживають багато нових для дитини слів, як-от амніотична рідина, пуповина, перейми, пупок, та зображують голих чоловіка та жінку, детально розповідаючи про статеві органи і процес зачаття. На час пологів Елізабет все таки залишається вдома з бабусею. Зовсім скоро у їхній сім’ї з’явилася нова людина – маленький братик.

Причина заборони: нагота; статеве виховання; сексуально відверті ілюстрації; не відповідність віковій групі.

Віковий діапазон: 4 – 8 років

banned books week, сексизм, женоненависництво, тиждень заборонених книжок, цензура, заборонені дитячі книжки, моріс сендак

«Щедре дерево», Шел Сілверстайн (The Giving Tree, 1964, Shel Silverstein)

«Якось було дерево… і воно (в оригіналі «вона» she – авт.) любило маленького хлопчика». Так розпочинає незабутню, красиво написану та проілюстровану розповідь Шел Сілверстайн. Щодня хлопчик приходив до дерева їсти яблука (яблуко – символ джерела пізнання і також “заборонений плід”), гойдатися на гіллі або лазити по стовбуру. Він теж любив дерево. «Але хлопчик ріс і хотів все більше і більше від яблуні, а дерево давало і давало». Спочатку це були яблука, які уже дорослий чоловік продав, аби підзаробити грошей, згодом гілля, щоб збудувати дім для майбутньої дружини і дітей, потім стовбур, щоб змайструвати човна для себе, насамкінець просто пеньок, на який можна присісти і відпочити. «І дерево було щасливим». В анотації до книжки сказано, що історія навчає мистецтву дарувати і приймати любов у відповідь.

Серед заборонених книжок є ще два твори автора. Це «Світло на горищі» (Light in the Attic) та «Де закінчується тротуар» (Where the Sidewalk Ends).

Причина заборони: сексизм, криміналізація лісоводства.

Віковий діапазон: 1 – 8 років.

banned books week, сексизм, женоненависництво, тиждень заборонених книжок, цензура, заборонені дитячі книжки, моріс сендак

«Відьми», Роалд Дал (The Witches, 1983, Roald Dahl)

“Відьми” Роальда Даля – це історія хлопчика, який після смерті батьків залишився під опікою бабусі. Бабуся часто розповідає онукові історії про відьом та їхні ритуали. Він прислухається до бабусиних оповідей, але навіть вони не можуть підготувати його до зустрічі тет-а-тет з Верховною відьмою.

Критики звинувачують Дала через те, як він описує відьом. Навіть його передмова, спрямована на попередження схожих звинувачень, не зарадила: «Я не хочу говорити нічого погано про жінок. Більшість жінок прекрасні. Але факт залишається фактом, що всі відьми – жінки». «Відьми» займають 22-ий номер в списку Американської бібліотечної асоціації заборонених книг 90-х років.

Серед дискусійних книжок автора є ще «Чарлі та шоколадна фабрика» (Charlie and the Chocolate Factory, 1988).

Причина заборони: женоненависництво.

Вікова категорія: 8 – 12 років.

banned books week, сексизм, женоненависництво, тиждень заборонених книжок, цензура, заборонені дитячі книжки, моріс сендак

«Де ж Уолдо?», Мартін Хендфорд (Where’s Waldo?, 1987, Martin Handford)

Книжка складається з серії детальних широкоформатних ілюстрацій, що зображують зайнятих різними справами людей. Читачі повинні знайти схованого на них Уолдо.

Це видання була одночасно одним з топ-100 заборонених видань 1990-х років і одним з напопулярніших у світі (було продано більше 43 мільйонів примірників у понад 33 країнах і перекладено 22 мовами). Тримаючи в руках величезну за розмірами – 26*32 см – книжку 2012 року і вдивляючись у надмірно детальні зображення, я не знайшла у ній хиб. Справа у тому, що заборона була накладена лише на перше видання, у якому критики помітили зображення жінки з непокритою лівою груддю. Цей дрібний і відносно непомітний елемент, зважаючи на скрупульозність ілюстрації, критики, певно, зауважили за допомогою збільшувального скла. У наступних перевиданнях помилку виправлено.

Причини заборони: заборонена і передрукована через оголеність на пляжі.

Віковий діапазон: 5-9 років.

Із актуальним списком заборонених книжок можна ознайомитися ТУТ.

Святкуйте свободу читання!

американська література заборонені книжки класика дитліту Моріс Сендак популяризація читання Роальд Дал що читати дітям