«Помста забутих кісток» Рікарда Аска та Ютти Фалькенґрен

Помста забутих кісток, Рікард Аск, Ютта Фалькенґрен, страх, смерть, самотність, дитяча література про смерть, De bortglömda benens hämnd, Rikard Ask, Jutta Falkengren, Willa Holma förlag, шведська література, книжка-картинка, bilderbok, що читати дітям

Страх, самотність, смерть – саме про це йдеться у новій книжці-картинці «Помста забутих кісток» шведського тандему Рікарда Аска і Ютти Фалькенґрен, про який Букмоль розповідала раніше. У такому ж грайливо-серйозному стилі вони звертаються до екзистенційних питань, але, найперше завдяки жартівливо-сюрреалістичним ілюстраціям, не доводять читача до зневіри чи депресії. Не кинути дитину напризволяще з-поміж усіх цих надскладних питань – уже справа того, хто читає книжку разом із дитиною. Натомість Аск і Фалькенґрен вкотре надають чудово намальований та розказаний привід почати розмову.

Моторошна і жартівлива водночас, історія розповідає про кота-примару на ім’я Тюссе, який оживає, коли у його могилу влучає блискавка. На відміну від свого компаньйона – пса Сольвейґ, яка гає час і розраджує самотність тим, що наганяє дрижаків на всіх довкруж, Тюссе – значно чутливіша особа. Котові крає душу, що його не навідував, а отже й геть забув, коханий господар – отож друзі вирішують знайти господаря і з’ясувати напевне.

Ця історія пошуків і щасливого возз’єднання, звичайно, – центральна у «Помсті…», та ілюстрації приховують щонайменше з десяток дрібніших персонажів і побічних оповідок, які не згадано у тексті. Відшукувати їх і вплітати в основну оповідь – окрема насолода для спостережливого читача. «Помсту забутих кісток» цілком можна прочитати як жахливчик із добрим фіналом або, коли не почати довгу й непросту розмову про смерть, бодай пригадати померлих домашніх улюбленців – книжка Аска і Фалькенґрен слугуватиме чудовим приводом для будь-якого прочитання.

Rikard Ask, Jutta Falkengren, «De bortglömda benens hämnd», Willa Holma Förlag, 2015.

Ліза Гречанюк
Ліза Гречанюк
авторка, редакторка сайту Букмоль