Міжнародний день дитячої книги: Зростай разом із книгою!

Міжнародний день дитячої книги, international children's book day, ibby, промоція читання, дитяча література, день народження Андерсена, сергей махотин, день книги, популяризація читання, ibby

illustration: Luisa Uribe

Сьогодні, 2 квітня, у день народження Г. Х. Андерсена, відзначають Міжнародний день дитячої книги. Свято існує з 1967 року за ініціативи та підтримки Міжнародної ради з дитячої книги (IBBY) – некомерційної організації, що вже понад півстоліття займається літературою для дітей та юнацтва. До переліку функцій Ради входить присудження премії імені Ганса Крістіана Андерсена (раз на два роки), а також обрання ілюстраторів та письменників, які щороку створюють послання та відповідний плакат до дітей усьго світу.
Щороку одна з країн-учасниц Міжнародної ради з книжок для молоді вирішує, якою буде провідна тема Дня і запрошує свого автора, який повинен написати звернення до дітей світу, та ілюстратора, котрий створює відповідний плакат. Цьогоріч спонсоркою свята стала російська секція, а обраною темою – заклик зростати разом із книжками. Для написання послання, переклад якого можете прочитати нижче, Росія обрала Сєргея Махотіна, а автором плакату став відомий ілюстратор Міхаіл Фьодоров.

Міжнародний день дитячої книги, international children's book day, ibby, промоція читання, дитяча література, день народження Андерсена, сергей махотин, день книги, популяризація читання, ibby

Завантажити оригінальний постер Міхаіла Фьодорова можна тут.

Зростай разом із книжками!

У ранньому дитинстві я полюбляв будувати будиночки із кубиків та різноманітних іграшок. Замість даху я часто використовував дитячі книжки з картинками. Я уявляв, як залажу до будинку, лягаю на ліжко з коробки від сірників і дивлюся на хмари або зоряне небо. Все залежало від того, яка картинка мені сподобалася найбільше.

Я інтуїтивно слідував правилу життя кожної дитини і прагнув створити комфортне та безпечне для себе середовище. І дитяча книжка дійсно допомогла мені це зробити.

Потім я став старшим, я навчився читати, і книжки в моїй уяві вже нагадували не дах будинку, а метеликів, або навіть пташок. Їхні сторінки шелестіли та виглядали ніби крила. Здавалося, що книжка, що лежить на підвіконні, от-от кинеться крізь відчинене вікно у невідомі простори. Я брав її в руки, починав читати, і вона заспокоювалася. Відтак я вирушав до інших країн та світів, розширюючи простір своєї уяви.

…читання – це не тільки розвиток почуттів і особистості, але й, перш за все, велике задоволення.

А яка радість тримати нову книжку у своїх руках! Спочатку ви не знаєте, про що ця книга. Ви опираєтеся спокусі відкрити останню сторінку. І як чудово книжка пахне! Неможливо розділити цей запах на компоненти: чорнило, клей … ні, зовсім ні. Існує особливий книжковий запах, захопливий і унікальний. Краєчки деяких сторінок будуть склеєними – так, ніби книжка ще не прокинулася. А прокинеться вона тоді, коли ти почнеш читати.

Міжнародний день дитячої книги, international children's book day, ibby, промоція читання, дитяча література, день народження Андерсена, сергей махотин, день книги, популяризація читання, ibby

Ти ростеш і світ навколо стає складнішим. Ти зіштовхуєшся з питаннями, на які навіть дорослі не завжди готові відповісти. Тим не менш, важливо, мати когось, із ким можна поділитися своїми сумнівами та секретами. І знову на допомогу приходить книжка. Кожен із нас, напевно, ловив себе на думці: «Ця книжка була написана про мене!». І улюблений персонаж несподівано виявлявся схожим на тебе. Він відчував ті ж проблеми і вирішував їх із гідністю. І був ще один персонаж – він не схожий на тебе, але ти хочеш наслідувати його, хочеш бути сміливим і винахідливим, як він.

Коли деякі хлопчики чи дівчатка говорять, що не люблять читати, я сміюся. Я не вірю цим дітям. Вони їдять морозиво, грають в ігри і дивляться цікаві фільми. Іншими словами, їм подобається отримувати задоволення. І читання – це не тільки розвиток почуттів і особистості, але й, перш за все, велике задоволення.

І саме для цього автори дитячих книжок пишуть свої рукописи.

Сергій Махотін

Джерело: IBBY


Нагадаймо, що саме сьогодні в більшості країн проводяться найрізноманітніші заходи, які не лише заохочують дітей та підлітків читати, але й активно сприяють цьому.

 

Букмоль
Букмоль
"тебе з'їмо ми вмить" ©