Сучасна постмодерна книжка, що обігрує стереотипно лихого персонажа та спонукає читачів критично мислити.
Про читання / Дражнилка
10 Жовтня 2015
7710
«Х’юґо – лихий, кровожерний і страшенно небезпечний?» Мії Нільсон
Ліза Гречанюк
авторка, редакторка сайту Букмоль

не-такий, постмодерні казки, постмодерна дитяча література, вовки, крокодили, маргінали, Mia Nilsson, Hugo elak blodtörstig och jättefarlig, Bonnier Carlsen, казки про тварин

Ми вже чимало писали про сучасні постмодерні книжки, які обігрують добре знані казки чи стереотипно лихих або добрих персонажів. Показуючи, що, скажімо, історія про Вовка і Трьох Поросят може мати різні версії, розказані з різних точок зору, Джон Сьєжка і Лейн Сміт та Євгеніос Тривізас і Хелен Оксенбері не просто забавляють своїх читачів. (Хоча упізнавання знайомої оповідки та, водночас, не впізнавання її зміненої зазвичай дуже тішить і молодших, і старших читачів.) Ці автори також наочно показують багатогранність, складність і неоднозначність будь-якої історії, ситуації чи характеру.

Хай як Х’юґо старається викликати довіру – вітається, всміхається, допомагає, запрошує на чай з тістечками – його репутація, заснована винятково на стереотипах і чутках, лишається незмінною.

Подібно до нетипового Малого Вовчика чи вовка, який хотів бути вівцею, Мія Нільсон створила історію про не-такого крокодила на ім’я Х’юґо. Вигнаний через інтриги конкурентів із цирку, Х’юґо опиняється сам один у чужому північному лісі – кожен читач, який будь-коли почувався самотнім чужинцем, неодмінно впізнає себе в цьому сумному і доброзичливому образі. Решта лісових тварин бояться навіть наблизитися до Х’юґової хатинки, бо бачать у крокодилі тільки жахливу хижацьку оболонку.

Хай як Х’юґо старається викликати довіру – вітається, всміхається, допомагає, запрошує на чай з тістечками – його репутація, заснована винятково на стереотипах і чутках, лишається незмінною. Коли ж Х’юґо розпачливо збирає речі вирішує назавжди піти геть і жити серед таких, як він, крокодилів, трапляється дещо, що переконає лісових мешканців: навіть якщо хтось має зуби й ікла, це геть не значить, що він лихий, кровожерний і страшенно небезпечний.

…навіть якщо хтось має зуби й ікла, це геть не значить, що він лихий, кровожерний і страшенно небезпечний.

Неоднозначні обкладинка й назва книжки інтригують і відразу спонукають уявити головного героя книжки. Втім милий і затишний стиль ілюстрацій Нільсон з перших сторінок налаштовує на симпатію до Х’юґо – лихого, кровожерного і страшенно небезпечного?


Mia Nilsson «Hugo – elak, blodtörstig och jättefarlig?», Bonnier Carlsen Bokförlag, Stockholm, 2013.

книжки про вовків книжки-картинки не-такі постмодерна дитяча література розуміння що читати дітям