«Заєць Морквус Великий» литовського письменника та художника Кястутіса Каспаравічюса – це книга щонайменше про те, як утілюються великі мрії малих зайченят і як цьому потім зарадити.
Про читання / Рецензія
5 Травня 2016
2972
Перевтілення та пригоди Зайця Морквуса Великого
Ліза Гречанюк
авторка, редакторка сайту Букмоль

«Заєць Морквус Великий» Кястутіса Каспаравічюса, Видавництво "Навчальна книга-Богдан", що читати дітям, книжки про прийняття себе, як бути собою, що читати дітям, книжки про схуднення

«Заєць Морквус Великий» литовського письменника та художника Кястутіса Каспаравічюса – це книга щонайменше про те, як утілюються великі мрії малих зайченят і як цьому потім зарадити.

На стіні однієї з кімнат їхнього маленького будинку висіло старе дзер- кало в рамі морквяного кольору. Якось проходячи проз нього, Зайчик непомітно зупинився на хвильку й уважно поди- вився на своє відображення. Те, що він побачив, дуже його засмутило.
– Ой лишенько, який я все-таки маленький! – охопив його відчай.

Зайчикові Морквусику набрид овочевий харч і, до того ж, йому кортить якнайшвидше вирости великим, хоча б як сусіда Ведмідь. Йому спадає на думку замість морквяно-капустяної, сісти на тортикову, рулетову, тістечкову та пундикову дієту. План спрацьовує – і Морквусик за лічені дні виростає до Морквуса Великого, такого собі зайця-Ґодзили, який налякав своєю появою півмістечка.

…ця історія насамперед для тих, хто бодай раз почувався малим і непомітним, чи похмуро відвертався від свого відображення у дзеркалі.

Одначе Морквус хутко усвідомлює, що мріяти стати великим і справді стати величезним – геть різне. Тож невимовно тішиться, коли на допомогу йому приходить подруга Пушинка з рятівною ідеєю танцювально і стрибально овочевої дієти.

…чи не краще зайчикам, замість тужити, що вони не ведмеді, насолоджуватися «хоч і не такими яскравими, але досить милими серцю барвами і самим тільки зайцям зрозумілими відтінками» моркви та капусти?

Як говорить у коротенькій післямові Каспаравічюс-письменник, ця історія насамперед для тих, хто бодай раз почувався малим і непомітним, чи похмуро відвертався від свого відображення у дзеркалі. Солодощі, без сумніву, надають життю сенсу, але чи не краще зайчикам, замість тужити, що вони не ведмеді, насолоджуватися «хоч і не такими яскравими, але досить милими серцю барвами і самим тільки зайцям зрозумілими відтінками» моркви та капусти?

Ось моя Тітонька Люція заповзялась була так худнути. Це було тоді, коли я ще був маленький. Хоч як дивно, але ті часи, здається, були не зовсім і давно. То вона як наїлася квашеної капусти, то вся роздулася й стала кругла, мов барильце. Звісно, у всьому винна жахлива овочева дієта.

Каспаравічюс-художник уміє створювати затишну, трохи вінтажну атмосферу. Приваблює кольорова гамма його малюнків – стишені, неяскраві, мов присипані легеньким порохом, фарби зі старих фотографій. І, звичайно, роздивлятися мальовані торти з кремом – майже гастрономічна насолода, особливо для тих, кого не цілком переконали переваги лиш овочевого харчування.

До численних окрас цієї книги варто додати добрий переклад Оляни Рути і вдале оформлення: зручний майже-квадратний формат, тверду обкладинку і лискучий папір.


Кястутіс Каспаравічю, Заєць Морквус Великий / Кястіус Каспаравічюс ; пер. з литов. Оляни Рути. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2011. – 64 с.

Цю рецензію вперше було опубліковано у Записках ЧИТАКИ-клубу.

ідентичність видавництво "Навчальна книга-Богдан" Кястутіс Каспаравічюс литовська література