Аксана Філіпішина про те, чому дотримання прав дитини та вседозволеність — це не одне й те ж.
Життя / Точка зору
1 Червня 2020
2891
Права дитини не означають вседозволеність
BOKMÅL
"тебе з'їмо ми вмить" ©

права дитини, толерантність, дитяча праця, права дітей з інвалідністю, Конвенція ООН про права дитини, ілюстровані права, гусь

Чи всі дорослі знають, що у дітей є права, що їх треба дотримуватися та поважати? Нерідко можна почути від батьків: «У дітей? Права?! Їм тільки розкажи про їхні права — і як їх потім виховувати?!» Під час правозахисної програми RIGHTS NOW! Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA представниця з дотримання прав дитини та сім’ї Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Аксана Філіпішина пояснила, чому дотримання прав дитини та вседозволеність — це не одне й те ж.

права дитини, толерантність, дитяча праця, права дітей з інвалідністю, Конвенція ООН про права дитини, ілюстровані права, гусь

Від народження кожна дитина має права

Основним документом, у якому прописані права дітей, є Конвенція ООН про права дитини. Її ратифікували майже всі країни світу. І, до слова, ця Конвенція стала першим міжнародним документом, який набув чинності в незалежній Україні. Як же ж працює цей документ? Коли вона починає діяти? Коли, власне, в дитини з’являються права? Як пояснює Аксана Філіпішина, щойно дитина народжується, вона одразу ж починає реалізовувати всі свої права. Це і Право на життя, і Право на здоров’я. Також у дитини з’являється Право на ім’я, тобто її зобов’язані назвати: тому що мати своє ім’я і знати, хто ти — конвенційне право.

Втім, серед батьків побутує думка, ніби права дитини — це щось на кшталт вседозволеності. Що, наприклад, якщо дитина хоче отримувати щодня морозиво, то це її законне право, й вони не можуть їй у тому відмовити. Отож і не дивно, що від дорослих можна почути фразу на кшталт: «У дітей? Права?! Їм тільки розкажи про їхні права і як їх потім виховувати?!» Проте прослідкувати чітку різницю між вседозволеністю і правами дитини, які регулює Конвенція, не складно.

Отже, дитина хоче солодощів кожного дня і говорить про те, що це її право. Вона має право висловлювати свою думку? Так, має. Вона має право на їжу? Має. Вона має право на благополуччя? Має. То їй потрібно дати цукерок і морозива? Ні. Конвенція регулює права не так. Вона накладає на батьків відповідальність за здоров’я, благополуччя і нормальний розвиток дитини. А для того, щоби дитина була здорова та благополучна, вона має вживати корисну для свого розвитку їжу. Тому права дитини — це не про морозиво.

права дитини, толерантність, дитяча праця, права дітей з інвалідністю, Конвенція ООН про права дитини, ілюстровані права, гусь

Права дитини — не безмежні

Сучасна суспільна та юридична думка базується на тому, що дитина повинна виховуватись у сім’ї, і ніщо не може замінити дитині сім’ю. Але як саме виховуватися? На вільний розсуд батьків? Не зовсім. Відповідно до статті 150 Сімейного кодексу України від батьків вимагається: «виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини». Так само як і Сімейний кодекс, Конвенція містить своєрідні запобіжники, з яких випливає, що права дитини не є безмежними.

Навіть право дитини на висловлення думки, на отримання і поширення інформації містить запобіжник — «доти, поки це дозволяється законом і не порушує права інших людей». Як і доросла, дитяча Конвенція побудована за принципом «Моє право закінчується там, де починається право іншої людини». Такий принцип стосується зокрема й навчального процесу. Дитина не може бешкетувати та зривати урок, адже до школи прийшли й інші діти, які так само мають право на здобуття освіти та навчання. До речі, згідно з Конституцією України, загальна середня освіта є обов’язковою. Тому для кожної дитини і її батьків освіта одночасно є і правом, і обов’язком.

права дитини, толерантність, дитяча праця, права дітей з інвалідністю, Конвенція ООН про права дитини, ілюстровані права, гусь

Дитина — рівноправний член сім’ї

Дже часто в українських родинах до дитини ставляться так, наче вона не є рівноправною дорослим. Але це є порушенням її прав. Як ствердужє Аксана Філіпішина, дитина є абсолютно рівноправним членом сім’ї. І вона не має підкорятися. Дорослий повинен вміти пояснювати свою позицію та переконувати, не застосовуючи сили, чинити так чи інакше. Але все це має бути в інтересах дитини. Конвенція спрямована на те, що всі вчинки — батьків, інших дорослих, держави — мають бути спрямовані на найкраще забезпечення інтересів дитини.

На тренінгах я постійно ставлю таке питання: «Як ви думаєте, з якого віку треба запитувати думку дитини?». У відповідь що я тільки не чую. Із шести років, з десяти, з чотирнадцяти… Та відкрию вам секрет: Конвенція говорить про те, що думка дитини у всіх питаннях, які стосуються її самої, має бути заслухана, якщо дитина досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. І для кожної дитини цей вік і рівень різні в залежності від багатьох чинників: особливостей індивідуального розвитку, стану здоров’я, ступеня батьківської відповідальності по розвитку дитини та багато інших речей.

У 2019 році офісом Уповноваженого з прав людини спільно з Координатором проєктів ОБСЄ в Україні проведено цікаве дослідження щодо стану дотримання судами й органами опіки та піклування стандартів правосуддя, дружнього до дитини, у справах некримінального характеру. Під час дослідження вивчалось питання саме дотримання принципу заслуховування думки дитини, як органами влади, так і судовими органами під час справ, що зачіпають інтереси дитини. Так у сімейних спорах, коли батьки не можуть домовитися про виховання дитини, тобто визначитися, з ким вона буде проживати і як її виховувати, суди дуже рідко запитують думку в дитини. І в цьому біда. Дитина в таких процесах не розглядається як повноцінний суб’єкт права.

Ознайомитись із результатами цього дослідження можна на сайті Уповноваженого з прав людини та сайті Координатора проєктів ОБСЄ в Україні.

права дитини, толерантність, дитяча праця, права дітей з інвалідністю, Конвенція ООН про права дитини, ілюстровані права, гусь

Положення Конвенції про права дитини в Україні реалізовано не повною мірою

Як вважає Аксана Філіпішина,

Конвенція у нас реалізується не повністю. Це стосується забезпечення досить ретельно прописаних прав і захисту дітей з інвалідністю. Також ми маємо проблеми з реалізацією права дитини на віросповідання. Коли, наприклад, не батьки, а інші законні представники (опікуни, прийомні батьки, керівники інтернатів) самостійно визначають віросповідання дитини. Це ж стосується і права на мирні зібрання, права на звернення до суду, прав дітей-біженців… Перелік виходить чималий, проте і він не вичерпний.


Додамо, що у випадку порушення прав дитини можна звернутися на гарячу лінію Офісу омбудсмана: hotline@ombudsman.gov.ua.

А щоби ви могли краще зрозуміти права дитини, спеціально для Docudays UA авторка популярного інтернет-мему з Гусем Надія Кушнір створила нову серію ілюстрацій «Просто про права дитини».

Текст: Ірина Сидоренко

батьківство виховання дитинство закони права дитини